Voltrans Trans Erkek İnisiyatifi kimdir, nedir

2007 yılında üç trans erkek birbirimizi bulduk ve konuşma ihtiyacı duyduk. Kafamızdaki sorulara beraber cevap aramak, kendimizi anlamlandırmak, deneyim paylaşmak, dayanışmak, trans erkek görünmezliğini delmek, örgütlü mücadele ile aşılabilecek sorunları tespit etmek, çözüm üretmek, bu sorunların bizlere dayatılan şeyler olduğuna işaret etmek, toplumda ve kendi kafamızda yer alan “trans erkek” kalıplarını incelemek ve belki yeri geldiğinde kırmak üzere bir araya geldik. O günden bugüne beş ile on arasında üyesi olan bir grup haline geldik.
Şimdiye kadar yaptıklarımız...

İlk olarak LGBT hareketi içinde adımızı ve sesimizi duyurmaya çalıştık. 2008 yılındaki Homofobi Karşıtı Buluşma ve Eşcinsel Onur Haftası’nda görünürlük ve genel trans erkek sorunları üzerine sunumlar yaptık. Bu arada sayımız da arttı. Bir mail listesi ve bir blog kurarak internet üzerinden daha fazla bilgi edinmeye giriştik. Uzun süre kendi aramızda toplandık, birbirimizin hikâyelerini dinledik. Buna çok ihtiyaç duyuyorduk. Sohbetlerimizin konuları daha çok deneyimlerimiz, kendimizi nasıl anlamlandırdığımız, toplum hayatında yaşadığımız sıkıntılar, erkeklik algılarımız ve toplumsal cinsiyete dair çapraşıklıklar oldu. Daha sonra Lambdaistanbul’la ortaklaşa olarak Trans Toplantıları düzenledik. 2009 Eşcinsel Onur Haftası’na fotoğraf, video enstalâsyonu ve bir atölye ile katıldık. 2010’da film gösterimi, 20 Kasım Nefret Suçları Mağduru Transları Anma Gününde sunum yaptık, “transseksüellik akıl hastalığı kategorisinden çıkarılsın” eylemler dizisinin ilk eylemini yaptık.

Yapmak istediğimiz daha birçok şey var. Gelecek sene film gösterimleri, çeşitli konularda sohbet toplantıları, vs. gibi birçok şey planlıyoruz. Birlikte yapmaya ne dersin?

Voltrans trans erkek inisiyatifi cinsiyet geçişine girmemiş, cinsiyet geçişine girmiş ve kendini erkek olarak tanımlayan (ve anatomik bedeni “kadın” olan) trans erkeklere ve kendini bu anlamda sorgulayan herkese açıktır.

Trans erkek ile transseksüel, transgender erkekleri kastediyoruz.

Cinsel kimlik kişinin içindeki benlik varlığını erkek, dişi ya da başka bir şekilde tanımlaması, özdeşleştirmesi ile ilgilidir. Transseksüellik kişinin cinsel kimliği ile biyolojik cinsiyetlerinin örtüşmemesi durumudur. Örneğin doğumunda kadın olarak doğan bir kişinin kendisini erkek ya da erkek olarak doğan bir kişinin kendisini kadın olarak tanımlamasıdır. Transseksüel birey tıbbi olarak gerçekleştirse de, gerçekleştirmese de bedenini özdeşleştirdiği cinsiyete uygun hale getirme sürekli arzusu içindedir. Transgender ise transseksüel, transvestit, travesti, interseksüel gibi kimlikleri içinde barındıran daha geniş bir kavramdır. Toplumun “erkeklik” ve “kadınlık” tanımlarına, beklentilerine, kurallarına uymayan kişiler kendilerini bu kavramın içinde rahat hissedebilirler.

Bizimle iletişime geçmek isterseniz;

voltrans@googlegroups.com e-mail grubuna kendinden bahseden bir iki cümle ile üye olabilir veya
http://www.vol-trans.blogspot.com/ yazacağın yorumlarla bize ulaşabilirsin.


Peki LİSTAG’dan (Lambdaistanbul Aile Grubu) haberin var mı?

Çocuklarından, kardeşlerinden veya akrabalarından biri eşcinsel, biseksüel, travesti veya transseksüel mi, o zaman yaşadıklarını paylaşacağın sorularını yöneltebileceğin adres LİSTAG var.
http://listag.wordpress.com/ bloguna yazabilir veya listag@lambdaistanbul.org , contactlistag@gmail.com adreslerinden birine mail atabilirsin.